1 Aralık 2008 Pazartesi

GRUP YORUM; "BAŞEĞMEDEN"Grup Yorum, 23. yılında yeni albümü “Başeğmeden” ile sevenlerinin karşısına yepyeni şarkılarla çıkıyor. 2006 yılında çıkardığı Yıldızlar Kuşandık'ın ardından Başeğmeden'le yeniden dinleyicileriyle buluşan Grup Yorum, yaklaşık 2,5 yıl süren titiz, ayrıntılı ve yoğun bir çalışmanın ardından,15 yeni şarkı ile bu süre içinde yaşadıklarını ve hissettiklerini ezgilere, notalara dökmüş.


Yaşadığı tüm baskılara ve engellemelere rağmen duruşundan, çizgisinden hiçbir taviz vermeden müzik yolculuğunu sürdüren Grup Yorum, tam 23 yıldır taşıdığı umut ve coşkuyla, 20. albümünde de yine tüm şarkılarını aynı kararlılıkla sunuyor... Ama bu kez kimi şarkılarda farklı tınılarla, ezgilerle...


"Eskiyi unutmadan, bugünü kavrayarak yarına yürümekte olduğumuz bu serüvende yeni seslere, yeni tınılara kulaklarımızı hiç kapamadık." diyen Yorumcular, albümlerinde klasik Yorum tarzının dışında değişik müzikal tarzlara da kapılarını açmış. Başeğmeden'de, Hip-hop'tan Rock müziğe kimi farklı formlar da denenirken, atışmadan taşlamaya mizahi müzik örnekleri de sunuyor Yorum...


Grup Yorum, ezgilerine ve şarkı sözlerine asıl yön verenin yaşadığımız dünyanın ve "bizim" dedikleri bu topraklara ait gerçeklerin olduğunu söylüyor. Enver Gökçe, Aziz Nesin, Ümit İlter ve İbrahim Karaca'nın şiirlerini de besteleyen, "Komutan Che"yi anlatan "Hasta Siempre"yi orijinal dilinde İspanyolca seslendiren Yorumcular, bu albümde de yine çoğunlukla kendi söz ve bestelerini kullanıyorlar. Grup Yorum, yeni bir marşla da çıkıyor dinleyicilerinin karşısına, "Defol Amerika!" diyerek... Bu marşta 70 kişilik bir sanatçı korosu da eşlik ediyor Yorum'a. Sadece Yorum albümlerinde değil, Türkiye'de de ilk kez oluşturulan böyle bir koro ile anti-emperyalist ve çok güçlü bir ses yer alıyor Başeğmeden'de.


23 yıllık müzik yaşamlarında 20. albümlerine imza atarak, dünyada eşine zor rastlanan bir başarı yakalayan Grup Yorum, Başeğmeden'de ayrıca, halkların kardeşliğinden F tipi hapishanelerde yaşanan tecrite, gecekondu yıkımlarından Irak'taki işgale birçok konuyu içeren şarkılar söylüyor.

Hiç yorum yok: